Financování nemovitosti

Touto kapitolou by měl začít každý, kdo uvažuje o koupi nemovitosti. Ušetří si tak čas a případné zklamání, rovněž tak i čas lidí, kteří pro něj budou zdarma pracovat. Zkušený finanční makléř (poradce) se zájemcem o nemovitost probere celkovou finanční situaci, navrhne řešení, upozorní na nebezpečí, a to vše zdarma. Buďme tedy k těmto specialistům ohleduplní. Při prodeji nemovitosti nabízí RK své služby i v oblasti hypoték. Toto řešení má své výhody i nevýhody. Některé RK jsou vázané na jednu banku. Nezávislý finanční poradce pracuje pro více bank, tedy může vybrat optimální řešení v daném období. RK preferují hypotéky v bankách, kde mají zaručenou vyšší provizi a co nejméně práce. Finanční poradce má více možností sjednat v bankách individuálním přístupem i lepší podmínky, a to nejenom ohledně úrokové sazby. Všechny, i ty nejlepší hypoteční kalkulačky, nemusí mít konečný správný výsledek, vše záleží na jednání finančního makléře v bance. Reklamy bank „již od…..“ jsou také poněkud zavádějící. Klienti pak odchází zklamaní z banky, že úrokovou sazbu „již od…..“ nedostali a úvěr nebyl schválen. U každého klienta záleží na jeho bonitě a řadě mnoha faktorů. Rozhodující pro výši hypotéky není jenom kupní cena, nýbrž i interní odhad nemovitosti od banky. Pokud kupujeme předraženou nemovitost, můžeme očekávat s hypotékou problémy. Držme se tedy při zemi, nechme si předběžně spočítat, na jakou výši hypotéky vlastně dosáhneme, jak bude vypadat přibližný rodinný rozpočet a pak teprve hledejme podle svých možností svou vysněnou nemovitost. Každým rokem přibývá nucený prodej nemovitostí, jejichž majitelé nejsou schopni splácet své závazky bance, tedy je nutné přistupovat ke koupi nemovitosti a k hypotéce s rozvahou a zodpovědně.

Jaké informace bude potřebovat finanční makléř?

Občanský průkaz (pro podpis úvěrové smlouvy vždy platný, tedy ne ustřižený díky změnám), rodné číslo, rodinný stav, počet dětí a jejich věk. Údaje o zaměstnání, banky vyžadují pracovní poměr na dobu neurčitou, od kdy je zaměstnání, pracovní zařazení, přibližná výše čistého měsíčního příjmu. V případě podnikání banka vypočítává čistý měsíční příjem z daňového přiznání. Tady je nutno počítat s tím, že banky nemusí uznat 100% příjmů, ale každá banka akceptuje jiné procento z celkového ročního příjmu za dané období. Dále je nutné vědět, ve které bance mají zájemci vedeny běžné účty – u jaké banky a pobočky a zda jsou na tyto účty zasílány finance od zaměstnavatelů či z podnikání. Dále zda existují kontokorentní karty, půjčky, další úvěry a zda v minulosti nebyly problémy se splácením půjček a úvěrů. Jaké jsou další měsíční platby (penzijní připojištění, životní pojištění, stavební spoření).

Hypoteční kalkulačka

Hypoteční kalkulačka na tomto webu patří k nejlepším, přesto je pouze orientační a pro přesný výsledek je nutná osobní konzultace.


Komentáře této stránky


přidat nový komentář
« zpět | nahoru | tisk
napište


Newsletter


Rozesílání nepravidelných novinek na emaily zaregistrovaných uživatelů.

Facebook Twitter Google LinkedIn Email
TOPlist